کیت رابط کاربری

رابط کاربری UI که مخفف کلمه User Interface میباشد به ظاهر اپلیکیشن / وب سایت گفته می شود که کاربر با آن در ارتباط است ، طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند. به مجموعه ای از المان هایی که در طراحی صفحات یک وبسایت استفاده می شود, کیت رابط کاربری گویند.

رابط کاربری UI, به ظاهر اپلیکیشن/وبسایت گفته می شود که کاربر با آن در ارتباط است. به هر المان گرافیکی در صفحات وب مانند فیلدهای ورودی, دکمه ها, تصاویر, متون, عناوین و ... و همچنین به چیدمان این المان ها در صفحات یک وبسایت , رابط کاربری یا User Interface با مخفف UI گفته می شود.
برای راحتی کار , طراحان وبسایت یکسری از این المان ها را طراحی کرده و در پکیج هایی بنام کیت رابط کاربری جهت استفاده برنامه نویسان و طراحان سایت, منتشر می کنند. در کیت رابط کاربری فقط المان ها وجود دارند و چیدمان و نحوه استفاده از آنها به نیاز و سلیقه مشتری و همچنین تجربه طراحان سایت بستگی دارد.
در دنیای امروز استفاده از این کیت ها بشدت از سوی طراحان سایت توصیه می شود زیرا که طراحی یک کیت کاربری تخصصی و حرفه ای نیازمند صرف وقت و هزینه بسیاری است که در اغلب موارد نیز از سطح استاندارد طراحی اندکی فاصله دارد. بهمین دلیل طراحان سایت از این کیت ها جهت سرعت بخشیدن در کنار زیبایی و استانداردسازی , در سفارشات خود استفاده می کنند.
یکی از معروفترین کیت های رابط کاربری, کیت کاربری متریال دیزاین است که توسط گوگل ابتدا جهت استفاده در سیستم عامل اندروید طراحی و منتشر شده و پس از آن و با انتشار نسخه وبی آن, به سرعت توانست جایگاهی خوب را برای خود دست و پا نماید. کیت کاربری مترو نیز یکی دیگر از کیت های رابط کاربری است که توسط ماکروسافت ارائه گردید و توانست محصولات ماکروسافت را از برشکستگی نجات دهد. پس می توان با مطالعه های موردی, به اهمیت این کیت ها در موفقیت یک برند یا محصول پی برد.
نمونه کیت طراحی (کیت متریال دیزاین)نمونه کیت طراحی (کیت مترو)از همین جا شروع کن!